Stosunek przerywany – dlaczego NIE jest dobrą formą antykoncepcji?

Dla wielu młodych osób kwestia antykoncepcji jest tematem problematycznym. Nie zawsze czują się komfortowo rozmawiając o tym z rodzicami, od rówieśników rzadko można uzyskać rzetelne informacje, edukacja seksualna w Polsce stoi na wyjątkowo niskim poziomie, a Internet jest pełen mitów i miejskich legend. Jednym z nich jest stosunek przerywany jako forma antykoncepcji. Jest to oczywiście zupełnie nieskuteczna metoda, której nie zaleca się nikomu, kto nie chce zajść w ciążę. Dlaczego stosunek przerywany nie jest dobrą formą antykoncepcji i czym go zastąpić?

Co to jest stosunek przerywany?

Stosunek przerywany to sposób uprawiania seksu, w którym przed wytryskiem partner wycofuje penisa z pochwy i osiąga orgazm poza ciałem partnerki. Najczęściej jest on wybierany przez pary, które nie są wystarczająco wyedukowane w sferze seksualności, rzadziej przez osoby, których stan finansowy nie pozwala na stosowanie innych metod antykoncepcji. Może być także traktowany jako metoda dodatkowa, np. przy tabletkach antykoncepcyjnych zażywanych przez partnerkę. 

Dlaczego stosunek przerywany nie jest dobrą formą antykoncepcji?

Powodów, dla którego pomysł ten jest zły, jest co najmniej kilka. Po pierwsze stosunek przerywany jest złą formą antykoncepcji, bo… nie jest formą antykoncepcji. Nie zapobiega ciąży – po prostu. Samo wycofanie penisa na czas może wymagać nieco refleksu i samokontroli, przez co nie zawsze się uda. Jednak nawet jeżeli się uda, nie oznacza to, że partnerka nie zajdzie w ciążę. Podczas stosunku wydziela się bowiem płyn preejakulacyjny, który również zawiera plemniki. Jest oczywiście znacznie mniejsza szansa, że przez tę wydzielinę partnerka zajdzie w ciążę, ale nie można tego wykluczyć. Według wskaźnika Pearla, określającego skuteczność antykoncepcji, w ciążę zachodzi od 15 do 28 na 100 kobiet stosujących stosunek przerywany jako jedyne zabezpieczenie. 

Inną dużą wadą tej metody jest to, że nie chroni przed chorobami przenoszonymi przez drogi płciowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku, coraz bardziej popularnych, przypadkowych kontaktów seksualnych na jedną noc. W takich sytuacjach zawsze należy zakładać prezerwatywę, która jest jedyną metodą antykoncepcji skutecznie chroniącą przed tego typu chorobami. 

U niektórych osób może wystąpić dyskomfort psychiczny, wynikający z konieczności kontroli swojego wytrysku. Osoba martwiąca się tym, czy zdąży, może czuć się przytłoczona i tracić radość z seksu. Komfortu nie zwiększa stosunkowo wysoka szansa na zajście w ciążę. 

Podsumowując: stosunek przerywany generuje dodatkową presję, nie chroni przed chorobami i nie chroni przed ciążą.  

Polecane formy antykoncepcji

Według wspomnianego wskaźnika Pearla do najskuteczniejszych metod antykoncepcji należą implanty antykoncepcyjne, spirale domaciczne i doustna antykoncepcja hormonalna. 

Implant antykoncepcyjny to mały pręcik wszczepiany pod skórę, który wydziela progesteron. Działa nawet do 5 lat, cieszy się wysoką skutecznością i rzadkością występowania skutków ubocznych.

Spirala domaciczna jest umieszczana wewnątrz pochwy. Stopniowo uwalnia ona progestagen. Istnieją także wersje bez hormonów – miedziana (działająca plemnikobójczo) i obojętna, uniemożliwiająca komórce jajowej zagnieżdżenie w macicy. Są jednak mniej skuteczne niż ta pierwsza.

Tabletki antykoncepcyjne mają za zadanie blokować owulację. Ich wadą jest konieczność regularnego przyjmowania i hormonalne efekty uboczne.

Wszystkie te metody leżą jednak po stronie kobiety i wymagają zaufania. Nie chronią one także przed STD (chorobami przenoszonymi drogą płciową). W przypadku kontaktów sporadycznych, z przypadkowymi osobami, zawsze należy nosić prezerwatywę. Dzięki niej obie strony mają pewność, że są zabezpieczone. Jest to także jedyna metoda, za którą odpowiedzialny jest mężczyzna. Jest stosunkowo tania, zapewnia wysoką skuteczność i chroni przed chorobami wenerycznymi. Duża zaletą jest także to, że używa się jej tylko w trakcie seksu i nie ma efektów ubocznych (poza ewentualnym uczuleniem na lateks, które jednak zdarza się rzadko).

W razie wątpliwości skontaktuj się z ginekologiem lub seksuologiem, który pomoże dobrać odpowiednią do danej sytuacji metodę antykoncepcji. Nie wstydźmy się pytać i prosić o pomoc specjalistów – oni od tego są. 

Źródło: blog erotyczny

Podobne porno tematy