Obecnie wykreowany jest obraz singla – osoby, która świadomie i dobrowolnie zgadza się na życie w pojedynkę. Według mediów takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne, ponieważ osoby decydujące się na taki styl życia nie muszą dzielić swojego czasu oraz mogą się w pełni samorealizować. I jest to oczywiście prawdą, choć niecałą, ponieważ gdzie są zalety tam są i wady. Współczesny singiel lub singielka również borykają się z problemami życia codziennego, a ich życie niewiele się różni od codzienności ludzi w związkach.


Czy warto być samotnym z wyboru?
Wiele młodych oraz nieco starszych ludzi decyduje się na samotne życie. Może być to spowodowane wieloma czynnikami. Przykładowo u starszych, doświadczonych życiowo osób może to być niechęć do wchodzenia w kolejny związek (być może poprzedni był nieudany) lub trudności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi. Młodsze pokolenie często wybiera życie w pojedynkę, ponieważ czegoś się obawia np. stracenia poczucia niezależności, dojścia nowych obowiązków i poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. I choć to są tylko przykłady to możemy je rzeczywiście zaobserwować w codziennym życiu.
Najważniejsze jednak jest pytanie – czy warto być niezależnym i decydującym o swoim życiu singlem? A może warto mieć przy sobie bliską osobę, która wesprze nas w najtrudniejszych chwilach?
Niezależność i wygoda – czyli kilka słów o zaletach bycia singlem
O tym, że przyjemnie jest bycie samotnym (pod względem związku) zapewnia niejedna osoba. Niewątpliwie jest kilka zalet, które przekonują kolejne osoby o pozytywach życia w pojedynkę.
Kilka z nich to:
- nieograniczony czas wolny na skupienie się na sobie – można określić swoje cele, marzenia i konsekwentnie je realizować,
- spełnianie się zawodowo – związek pochłania dużo czasu, dlatego trudniej jest skupić się tylko i wyłącznie na karierze,
- rozwijanie swoich pasji – to również łączy się z większą ilością czasu tylko dla siebie,
- swoboda w podejmowaniu decyzji – nikt nie narzuci swojego zdania,
- więcej spotkań z przyjaciółmi.
Samotność i nuda – czyli kilka słów o wadach wynikających z życia w pojedynkę
Osoby samotne często borykają się z presją otoczenia. Stale zadawane pytania „Dlaczego jesteś sam/sama?” czy „Kiedy kogoś znajdziesz?” są raniące i niesprawiedliwe. Dodatkowo single i singielki często przyznają się, że brakuje im poczucia bliskości oraz tego, że są kochane. Często też w ich życiu pojawia się uczucie pustki, tęsknoty za czymś lub za kimś. Czas, który mają tylko dla siebie nie tylko przynosi im ulgę, ale z czasem może być męczący i nieznośny. Dlatego ludzie samotni z wyboru często angażują się w różne akcje społeczne, często spotykają się z różnymi ludźmi i są otwarci na nowości.